Facts and myths about SIP panels

Jak w przypadku wielu technologii wchodzących na rynek, pojawia się tyle samo prawdziwych informacji, co tych kompletnie wyssanych z palca. Pamiętajmy, że wprowadzanie paneli SIP będzie szło w sprzeczności z tradycjami budowlanymi w naszym kraju, wiele firm realizujące do tej pory usługi w mocno niepoliczalnym zakresie – będzie przeciwnikami budowy z paneli SIP. Używanie paneli SIP nie pozostawia prawie żadnego pola do nadużyć na budowach, a te często były głównym przychodem dla wielu budowniczych.


Popularne mity funkcjonujące na rynku:


  • Że składają się jak domki z kart
  • Że niestabilne
  • Co to za technologia gdzie nie ma zaprawy murarskiej, cegieł, betonu, itd
  • Taki dom z SIPa to zaraz zgnije
  • Że to nie jest technologia otwarta dyfuzyjnie
  • Bo w styropian wejdzie mysz


Fakty o panelach SIP

W trakcie huraganu Katrina domy na SIPach jako jedyne wytrzymały walkę z żywiołem (o czym piszemy w innym wpisie). Japończycy dowiedli w badaniach, że domy na SIPach wytrzymują trzęsienie ziemi co jest absolutnie formułą ekstremalną dla testów tych paneli.

Domy na SIPach są ponad 6 razy bardziej wytrzymałe niż domy budowane w technologii szkieletowej , mówimy o stabilności i przenoszonych obciążeniach.


Każdy dom który jest nieprawidłowo budowany ma znacznie większe szanse na proces zgnicia. Tak samo ten proces dotyczy domów opartych na panelach SIP. Jednak bardzo ciepła technologia, ogranicza mostki termiczne, dlatego tak często jest polecana do budownictwa pasywnego.

Dodatkowo to technologia, która daje pełną kontrolę na procesem budowlanym, jest policzalna, jest szybka i efektywna

SIP gwarantuje największą powierzchnię zabudowy w porównaniu do innych metod budowania (technologia szkieletowa jest druga, murowane domy na samym końcu)


Domy otwarte dyfuzyjnie. To teoria, czy bardziej nomenklatura marketingowa wprowadzona przez Niemieckich producentów materiałów budowlanych, specjalizujących się w domach szkieletowych. Ta definicja mówi w dużym uproszczeniu, że dom musi oddychać. No i to się przyjęło, teoria stała się wręcz obowiązująca. Ale jest też inna szkoła, która mówi że dom musi być szczelny. Czemu? Żeby można było oszczędzać energię i dom był wydajny energetycznie. W Wielkiej Brytanii SIP`y są wskazywane jako najbardziej skuteczna technologia do budowy budynków pasywnych. Mówi się tam że dom na SIPach zachowuje się dosłownie jak termos. Czyli nie ma rynek brytyjski sprawnie omija teorie o dyfuzyjności, a ludzie skupili się na praktycznej stronie zagadnienia. W potocznym myśleniu ludzie myślą, że jak dom nie jest otwarty dyfuzyjnie to może wystąpić proces gnicia. Jednak, aby w domu nie było wilgoci i nadmiaru wody odpowiada skuteczna i dobrze dobrana wentylacja.


W Wielkiej Brytanii już prawie 9 % wszystkich domów jednorodzinnych jest budowane w technologii SIP. A technologia jest młoda, mimo tak wysokiej penetracji rynkowej, czyli pojawiła się tam około 15-10 lat temu.


Panele SIP czy są ekologiczne?

Są ponieważ:

Płyta OSB jest materiałem drewnopochodnym (powstałym tak naprawdę z odpadów drzewnych).

Budynki budowane na SIPach zużywają mniej energii (a energia zużywana na świecie do ogrzewania budynków to problem ekologiczny )

W trakcie procesu budowania na SIPach powstaje mniej odpadów niż w innych rozwiązaniach ( około 25 % mniej). Te odpady łatwiej segregować, łatwiej nimi zarządzać oraz je utylizować.


Domek letniskowy z Paneli SIP – czy to dobry pomysł?


Tak. Marzenie o domku letniskowym można zrealizować na SIPie, będzie to najszybsza i najtrwalsza technika realizacji. Można proces budowy powierzyć to wyspecjalizowanej firmie, która zbuduje na SIPie, albo kupić domek do samodzielnego montażu. SIP będzie środkiem i narzędziem do realizacji takiego marzenia.

Panel SIP czy pustak?


Z wielu względów panel SIP. Chodzi o sposób budowania, izolację oraz modułowość.

Ile zaoszczędzisz stosując Panele SIP budując dom, lub domek letniskowy?


Oszczędności:


Na czasie i szybkości budowy (czyli na kosztach związanych z robocizną). Jedna ekipa robi ci konstrukcję, izolację i pokrycie ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Komfort budowania, szybkość oraz pełna kontrola kosztów. Następnie oszczędność to koszta eksploatacji, zwłaszcza ogrzewania. W zależności od typów budynków oszczędności wynoszą od 20% do 60% przy samej budowie.

SIP Polska – dlaczego najwyższa jakość właśnie u Was?


Mamy profesjonalne zaplecze produkcyjne, sterowane CNC. Można powiedzieć że klej mamy pod pełną kontrolą. Jako jedyni produkujemy na kleju 2K PUR! Nasza linia technologiczna gwarantuje wydajność i powtarzalność.Coś o tym wiemy, ponieważ sprzedaliśmy już łącznie kilkadziesiąt tysięcy paneli SIP.


SIP Poland contact

The office is open from 8:00 am to 6:00 pm, Monday to Friday.

Saturdays 10:00 - 14:00.

Aleja Piłsudskiego 70, 18-400 Łomża
NIP 718 186 57 46


sales department, orders


Commercial Director:

Paweł Faszcza

tel: 503 789 032

mail: [email protected]

en_GBEnglish